Programlar

 

SİSTEMİK DİZİLİM ÇALIŞMASI ULUSLARARASI SERTİFİKA EĞİTİM PROGRAMI
“HELLİNGER’E GÖRE DİZİLİM”

“Hellinger’e göre Dizilim” Sistemik Dizilim eğitimi uluslararası eğitmen Alemka Dauskardt tarafından verilecektir. Uzm. Psikolog Alemka Dauskardt, Bert Hellinger’in öğrencisi olarak dizilim çalışmalarını birinci elden öğrenmiş ve 27 yıldır bu sahada uzmanlaşmış bir eğitmendir. Türkiye de dâhil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde ve Avustralya’da sayısız atölye çalışması, bireysel dizilim, grup çalışmaları ve eğitim gerçekleştirmiştir.  Çalışmalarında, danışanın spesifik ihtiyacına göre birçok farklı teorik çerçeveden faydalanmaktadır ve kültürler arası çalışmalarda deneyimlidir.

Bu eğitimde Hellinger’in orijinal yaklaşımı ile sistemik dizilim bakış açısını kavramsal ve deneyimsel seviyede geliştirme imkânı bulabileceksiniz. Eğitimlerde ebeveyn ve eş (nişanlı, sevgili)  ilişkilerini inceleyecek ve  nesiller arası aktarımın bu ilişkileri nasıl etkilediğini gözlemleyebileceksiniz.  Sağlık, kariyer, başarı, para, ilişikler, yaşam ve ölüm gibi temel konularınıza yepyeni bir açıdan bakabileceksiniz.    

Eğitim online olarak Zoom üzerinden gerçekleşecek 10 ayrı interaktif modül olarak tasarlanmıştır. Her modülde farklı bir konu işlenecektir. İsteyen istediği modülü çalışabilir. Her modül için ayrı kayıt yapılacaktır. Böylece tüm eğitim için baştan toplu ödeme yapmaktansa kendiliğinden taksitli ödemeler yaparak ilerleyebilir. 

Günümüz dünyasında online verilen eğitimler yüz yüze verilen eğitimlerden daha verimli olmakta, kendi konfor alanınızdan eğitime katılmak değerli eğitimlere artık oldukça zor ve pahalı olan seyahat masraflarına katlanmadan erişmeyi mümkün kılmaktadır. Bunun yanı sıra uygulamacı olarak çalışmak isteyenler artık %80’i online ortamda gerçekleşen dizilimlerin şu anda en geçerli mecra olan internet ortamında nasıl yapıldığını deneyimleyebilecekler.

Modül konusunun teorisinin yanı sıra her modülde pratik olarak aile dizimi de açılacaktır. Katılımcılar öğrendikleri teorilerin pratiğe uygulanışını aynı modül içerisinde deneyimleyebilecektir. Pratik uygulamalar esnasında kimi zaman kendileri dizim açtırarak, kimi zaman temsilci olarak, kimi zaman da gözlemci olarak eğitimin  sonuna kadar en az 60 sistematik dizilimi bizzat yaşamış olacaklar.

 

Yüz yüze sistemik aile dizilimi yaklaşımını da görmek ve deneyimlemek isteyenler için ilkbahar ve sonbahar aylarında Figen Bilge Body&Soul tarafından gerçekleştirilecek inziva programlarımız anons edilecektir.

 

Kimler katılabilir?

 • 18 yaşını doldurmuş, 2 yıllık ön lisans veya 4 yıllık lisans eğitimi almış herhangi bir fakülte mezunu olan,
 • Profesyonel olarak insanlarla çalışma konusunda önceden eğitimli olanlar,
 • Danışanlarla hâlihazırda çalışan veya çalışmaya başlamak üzere olanlar,
 • Sadece kendi için bu süreçten geçmek, ailesinden gelen etkileri tanımlamak ve bunlarla çalışıp yaşamın hemen her konu başlığında derinleşmek isteyenler,
 • Sistematik Dizilim Eğitimini daha önce almış olanlar, ilk defa almak isteyenler, bazı konu başlıklarını tekrar etmek isteyenler.

Herkesten çalışma esnasında kendi bütünsel iyiliği konusunda sorumluluğunu alması beklenir. Aile diziminde olduğu gibi eğitim de ağır bir psikolojik rahatsızlığa sahip olanlar için uygun değildir.

Eğitim ne şekilde verilecek?

Program, her ay bir hafta sonu  6’şar saat net eğitim süresi olmak üzere teorik ve aile dizimi pratikleriyle katılımcıların bütünsel deneyim elde etmelerine olanak tanıyacak şekilde düzenlenmiştir. 10.00 – 18.00 saatleri arasında yer alacak çalışmada, konforunuz için sıkça mola verilir.

Zoom üzerinden gerçekleştirilecek eğitimler hakkında soru sormak, görüşlerinizi bildirmek, konuyla ilgili iletişim sağlamak üzere Whatsapp grubu oluşturulacaktır.

Eğitim Dili: İngilizce/ Türkçe (Türkçe simultane çeviri olacaktır)

 

Sertifikalandırma

Online gerçekleşecek olan 160 saatlik eğitimin tüm modüllerini tamamlayan katılımcılara uluslararası sertifika verilir ve “Constellations According to Hellinger International” (Uluslararası Hellinger’e göre Sistemik Dizilim) derneğine üye olmaları sağlanır. Sertifikalı katılımcılar derneğin Uluslararası Dizilimciler endeksinde yer alır.

Modül başı katılım yapmayı tercih edenlere katıldıkları modülün adını ve saatlerini tamamladıklarına dair katılım belgesi verilecektir.

Ücretlendirme:

Modüllerin her birinin ücreti 180€+ KDV olarak tespit edilmiştir.

Başvuruları kabul edilenlere dönüş yapılarak IBAN bilgisi verilecektir.  Katılım sağlanabilmesi için modül ücretinin banka hesabına yatırılması gerekmektedir. Havale/EFT yaparken açıklama kısmına İsim, Soyisim ve SADE1 yazmaları olası karışıklıkları önlemek adına rica olunur.

 

Önemli hatırlatmalar:

 

Mücbir sebeplerden tarih değişiklikleri olasılığı durumunda bunlar grup içinde konuşulur ve çoğunluğun mutabakatıyla değişim yapılır.

 

Lütfen bunun bir eğitimi tamamlama sertifikası olduğunu ve size yeterlilik alanınız dışında konstelasyon çalışması yapma yetkisi vermediğini unutmayın. Her bir katılımcı uygulamalarını ancak yeterli donanım ve deneyim sahibi olduğu alana uygun katılımcılarla sınırlamak sorumluluğundadır.

 

Sistemik Dizilim Çalışmaları duymak, dinlemek, saygı, nezaket ve derinleşme gerektiren bir yöntem üzerine inşa edilmiş olup, yargısız bir alanda icra edilir.  Birbirini tanımayan, bambaşka hayat yollarından gelen yetişkin bireylerin gönüllerini sevgiyle ortaya koydukları bir ortamda gerçekleşir. Tüm tutumlarımız buna uygun olarak bir yetişkin bilinci seviyesinde olmalıdır.

 

Eğitim Dili: İngilizce/ Türkçe (Türkçe simultane çeviri olacaktır)

 

“HELLİNGER’E GÖRE DİZİLİM” SİSTEMİK DİZİLİM ÇALIŞMASI EĞİTİMİ MODÜLLERİ

 

MODÜL 1 / 11-12 Şubat 2023

SİSTEMİK DİZİLİM YAKLAŞIMI 1

purple water droplet

Sistemik Dizilim – bir yöntem, terapi, felsefe veya başka bir şey mi? Spiritüel bir disiplin olarak sistemik dizilim. Dizilim öğrenmenin ve dizilimi yaşamanın uzun yolu.

Yaşamlarımızı belirleyen yaşam ve sevgi yasaları. Ne zaman ve nasıl yardım etmemize izin verilir.  Özgürlüğümüzün sınırları. Alana güvenmek ve bizden daha büyük güçler karşısında alçakgönüllü olmak. Kolaylaştırıcılar gerçekten kolaylaştırmazlar. Sezgi ve radikal katılım. İyi ve kötünün ahlaki ayrımlarından vazgeçmek. Olana teslim olmak. Sınırlara saygı duymak. Sadece yapmamıza izin verilen şeyi yapmak. Ne zaman ve nasıl yardım etmemize izin verilir.

Sistemik dizilim öğrenme süreci lineer değil, spiraldir. Kişisel ve ruhsal gelişim yoluyla sistemik dizilimi öğrenme.

Bu ve benzeri diğer konuları deneyim süreçleri ve katılımcıların sorunları aracılığıyla keşfedeceğiz.

  —————————————————————————

MODÜL 2 / 18-19 Mart 2023

 SEVGi   ….DIR

love heart

İlişkiler, ebeveynlik, başarı, uzlaşma ve yardım ile ilgili YAŞAM YASALARI / SEVGİ DÜZENLERİ

Aşk, sevgi… ihtiyacımız olan tek şey mi? Kalıcı mı yoksa geçici mi? Kör mü yoksa gören mi? Uğruna ölmeyi mi yoksa uğruna mı yaşamayı seviyorsun? Aşkım nereye bakıyor? Ruhunu sevmek mi yoksa ruh sevmek mi?

Sevgi için gerekli olan sevginin, düzenin ve dengenin gizli yasalarını keşfedin. Aşkın hastalık, bağımlılıklar, yeme bozuklukları, depresyon ve intiharla  bağlantısını  öğrenin. Sistemik dizilim çalışmasında sevgiyle nasıl başa çıktığımıza, yaşamlarımıza ve ilişkilerimize denge ve uyum getirmek için Evrendeki bu en büyük gücü nasıl kullandığımıza tanık olun.

Bu ve benzeri diğer konuları deneyim süreçleri ve katılımcıların sorunları aracılığıyla keşfedeceğiz.

———————————————————————-

MODÜL 3 / 29-30 Nisan 2023 

 DÜNYAYA GELMEK VE DÜNYAYA GETİRMEK

artist julie dillon (2)

Bu modül,  doğurganlık, hamilelik ve ebeveynliği çevreleyen sistemik sorunları irdeler.

 • Dünyaya getirmenin koşulları
 • Üremede kadın ve erkeğin rolü; bu roller uyumlu bir şekilde nasıl yaşanır?
 • Ebeveyn olmak veya olmamak, bu gerçekten kimin kararı?
 • Kısırlık ve gebe kalamama
 • Çocuksuz insanlar- hayat vermek
 • Heteroseksüel ve eşcinsel çiftlerin sorunları
 • İstenmeyen gebelikler ve kürtajlar
 • Düşükler / çocuk kaybı / kaybolan ikiz
 • IVF, doğurganlık ve teknoloji
 • Gizli babalık, evlat edinme ve üvey ebeveynlik
 • Doğum – Hayata Bir Geçiş

Aile sistemimizde olan herhangi bir şeyden bağımsız olarak, yaşamın annemiz, babamız ve atalarımız aracılığıyla bize gelmesine nasıl izin veririz? Bize uzaktan gelen yaşam bağı nasıl bağlantı kurarız? Çocuklar nasıl varır ve nasıl varmaz? Hayatı her şeyiyle nasıl canlı yaşayabiliriz ve başkalarının hayata varmasına nasıl yardımcı oluruz? Doğ(a)mamış olanlara nasıl uygun bir yer veririz?

Bu ve benzeri diğer konuları deneyim süreçleri ve katılımcıların sorunları aracılığıyla keşfedeceğiz.


MODÜL 4 / 27- 28 Mayıs 2023

İLİŞKİLER VE İLİŞKİLERDE AYAKTA KALMAK

30713584_1121658627986551_7607093956234446649_n

İyi partnerlik ilişkileri nasıl elde edilir? Erkek çocuklar nasıl iyi erkeklere, kızlar nasıl iyi kadınlara dönüşür? Annesinin oğlu ve babasının kızı. Bil bakalım akşam yemeğe kim geliyor? Verme ve alma dengesi. Cinselliğin bilgeliği. Sonsuzluk boyunca erkekler ve kadınlar – bir dans mı yoksa kavga mı?

Al ya da bırak, partnerini değiştirmeye çalışma. Seni, anneni ve aileni alıyorum. Evlilik, evlilik dışı ve nikahsız ilişkiler. Affetmemize izin verilmediğinde. Boşanmak mı, boşanmamak mı? Nasıl iyi boşanılır? Yeni bir girişim – karmaşık aile sistemleri.

Çocuklar kendilerini nasıl güvende hissederler? Çocukları eş yerine koymak. Çocuklar ebeveyn olduğunda. Çocukların sadakati ve aidiyet ihtiyacı. “Bunu senin için taşıyacağım sevgili anneciğim.” “Sen gideceğine ben giderim babacığım”

Bu ve benzeri diğer konuları deneyim süreçleri ve katılımcıların sorunları aracılığıyla keşfedeceğiz.

—————————————————-

 

MODÜL 5 / 17-18 Haziran 2023

 KADIN VE ERKEK İLKELERİ- Kavga mı yoksa  dans mı?

soul-mate-4 (2)

Kadınlık ve erkekliğin kozmik ilkeleri, bir özün iki yüzü. Erkek-kadın ilişkilerinin travması. Aşk ölüyor mu?

Eş Olmak – nasıl başarılı olunur, ne zarar verir? Bir eş – bir içgüdü, bir ihtiyaç, bir seçim veya kozmik bir ilke midir?

Bir ilişkide erkekliğimizi / kadınlığımızı önemsemek. Verme ve alma dengesi. Cinsellik – kuralları ve bilgeliği. Aynı cinsiyetten çiftler.

Anne-baba olmanın sevinçleri ve zorlukları. Kısırlık. Suni tohumlama. Benimseme. Kesintiye uğrayan hamilelikler.

Bu ve benzeri diğer konuları deneyim süreçleri ve katılımcıların sorunları aracılığıyla keşfedeceğiz.

————————————————————————-

 

MODÜL 6 / 2-3  Eylül 2023

DİZİLİM TEKNİĞİ VE FENOMENOLOJİSİ

purple-konstelacije

Bu modülde, Sistemik Dizilim Çalışması için gereken tutumu ve çalışmanın temeli olan doğru atmosferin nasıl yaratılacağını öğreneceğiz. Dizilim ne zaman açılır? Hangi konu için ne tür bir dizilim açarız? Neyin diziliminin açılacağına karar vermek.  İyileştiren ritüeller ve kelimeler. Bilme Alanını Okumak. Bir kolaylaştırıcı Ruh’un hareketlerini takip eder. Bir dizilimin evreleri. Bir dizilimin enerjisini okumak. Sistemik dinamikleri tanımak. En yaygın dinamikler ve dolaşıklıklar ve çözümlenmeleri. Wu-Wei prensibi:  yapmadan yapmak. Diğer güçlere teslim olmak. Ne yardımcı olur ne yardımcı olmaz. Yardım düzeni.

Bu ve benzeri diğer konuları deneyim süreçleri ve katılımcıların sorunları aracılığıyla keşfedeceğiz.

——————————————————

MODÜL 7 / 7-8 Ekim 2023

HASTALIĞIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ

photo_origin

Hastalığı ve sağlığımızın tehlikeye girmesini tam olarak yaşamanın sınırlandırılması olarak algılarız. Nadiren onlarda daha tatmin edici bir yaşam için fırsat ve davet görürüz. Semptomlar vasıtasıyla hastalık bize bütün olabilmek ve sağlıklı hayatlar yaşayabilmek için neyin eksik olduğu ve neyin henüz entegre edilmesi gerektiği hakkında bir mesaj gönderir. Hastalık semptomları geçmiş bir travmanın veya çözülmemiş suçluluğun bazı yönlerini taklit edebilir, yeniden yaratabilir veya bize hiç atmadığımız adımı ya da hiç tamamlamadığımız bir görevi hatırlatabilir. Semptomlar yoluyla genellikle kaçındığımız duygu veya durumla yüzleşmek zorunda kalırız. Bir dizilim çalışmasında hastalığa kulak verdiğimizde, bizden istenen adımları atabilir ve vücudumuz veya üzerinde yaşadığımız gezegen adına sistemimize dengeyi geri getirebiliriz.

Bu ve benzeri diğer konuları deneyim süreçleri ve katılımcıların sorunları aracılığıyla keşfedeceğiz.

—————————————————————————–

MODÜL 8 /  4-5 Kasım 2023

ÖLÜM VE ÖLMEK: TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK

portal - Copy

Sistemik dizilim açısından ölüm. Hayattayken Ölmek. Hastalık ve ölüm. Sağlıklı nasıl ölünür? Ölüm korkusu. Ölüme doğru çekilmeyi hissetmek. Ölümle nasıl güvende oluruz? Ölümle doğru bir ilişki nedir? Ölümlülüğümüzle yüzleşip tam gücümüzle nasıl yaşayabiliriz? Bir müttefik olarak ölüm. Ayaklarını sürüyenler ve zamanından önce acele edenler. Birisinin ölümünü takip isteği veya ölenin yerini almak isteğinin sistemik baskısı. Sıralı ölüm. Yaşayanların suçluluğu. Yaşamda zorluklarla yüzleşirken güç kaynağı olarak ölmüş atalardan destek almak.  Sistemik dizilimde ölüm ve ölülerle nasıl çalışırız?

Bu ve benzeri diğer konuları deneyim süreçleri ve katılımcıların sorunları aracılığıyla keşfedeceğiz.

———————————————————————————-

 

MODÜL 9 / 9-10 Aralık 2023

FAİLLER VE MAĞDURLAR; EBEDİ DANS

art by willow arlenea

Bu modülde bu büyüleyici ve tehlikeli dinamiği birey/aile düzeyinde ve aynı zamanda ulusal/kolektif düzeydeki kendini belirtme şekliyle inceleyeceğiz. Bu dinamiğin hayattaki en zor durumlardan bazılarında kendini nasıl gösterdiğine bakacağız: ailelerde istismar, kazalar, cinayet ve savaş. Bu gibi durumları Sistemik Dizilim Çalışmasında nasıl ele aldığımızı öğreneceğiz. Sistemik düzeyde, intikamın ve affetmenin ötesinde bu kısır döngüden nasıl bir çıkış yolu bulabiliriz? Ulusal/büyük ölçekli çatışmalarda barış ve uzlaşmaya götüren şeyleri de deneyimleyeceğiz.

Bu ve benzeri diğer konuları deneyim süreçleri ve katılımcıların sorunları aracılığıyla keşfedeceğiz.

 ————————————————————————————

MODÜL 10 / 6-7 Ocak 2024

DİZİLİM YAKLAŞIMI 2 & DİZİLİMCİNİN YOLCULUĞU

244707588_410736267277762_3346473030436603961_n

Sistemik dizilim çalışmasını öğrenme süreci lineer değil, spiraldir. Kişisel ve ruhsal gelişim yoluyla Sistemik dizilimi öğrenmek. Sistemik Dizilimi öğrenme ve yaşamanın uzun, ince yolu. Ne zaman kolaylaştırmaya hazır olurum? Sertifikalar ve dernekler. Sürekli öğrenme için kitaplar ve diğer kaynaklar. Sistemik dizilimin profesyonel alanı. Bert Hellinger – Yaşamı ve Çalışmaları. Öğretmenlerimiz ve meslektaşlarımız. Sürekli zorluklar: meslektaşlar, rekabet, terfi etmek. Kendi yolumuzu çizmek. Farklı çevrelerde uygulama. Katılımcıların deneyimleri, şüpheleri ve soruları. Süpervizyon.

Bu ve benzeri diğer konuları deneyim süreçleri ve katılımcıların sorunları aracılığıyla keşfedeceğiz.

———————————————————————————–

ALEMKA DAUSKARDT

Alemka, Avrupa ve Avustralya’da Psikoloji dalında yüksek lisans dereceleri olan bir psikologdur. Örgüt psikolojisi, ilişki danışmanlığı, Gestalt Terapi ve Sistemik Konstelasyon Çalışmalarında uzmanlık eğitimleri bulunmaktadır. Çalışmalarında, danışanın spesifik ihtiyacına göre birçok farklı teorik çerçeveden faydalanmaktadır. Aile ve organizasyonel sistemlere uygulanan bireysel ve grup terapilerinde ve kültürler arası çalışmalarda deneyimlidir.

1995 yılında Sistemik Konstellasyon çalışması ile tanıştığından beri kişisel ve profesyonel hayatının her alanında bu çalışmadan ilham almıştır.  Sistemik Konstelasyon Çalışması’nın kurucusu Bert Hellinger’den ve bu çalışmanın diğer önde gelen uygulayıcıları olan J. Hemming, J. Schneider, G. Weber, A. Mahr, G. Baxa, H. ve I. Kutschera Beaumont’tan kapsamlı eğitimler alan Alemka, yıllardır bu çalışmayı figürler ile bireysel terapilerde de kullanmaktadır. Hellinger’in orijinal yaklaşımını uygulayan ve teşvik eden, uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir kolaylaştırıcı ve eğitmen olarak eşi Max ile birlikte, bireysel seansların yanında grup çalışmaları kolaylaştırıcılığı yapmakta ve eğitimler sunmaktadır.

 Alemka’nın Konstelasyon Çalışması için tutkusu,  Hellinger’in çalışmalarını Hırvatça’ya çevirmesinde yansıdığı gibi; Hırvatça’ya çevirdiği ve yayınladığı “Aşkın Simetrisi” adlı ufuk açıcı konstellasyon kitabı tüm dünyada pek çok sistemik konstellasyon öğrencisi için önemli bir ders kitabı olmuştur. “The Knowing Field” (Bilen Alan) adlı Uluslararası Konstelasyonlar Dergisine düzenli olarak  katkılarına devam etmektedir.

Hellinger’in konstellasyonlarını öğrenen ve uygulayan kolaylaştırıcılara yönelik kar amacı gütmeyen bir dernek kurmuş ve Hırvatistan’da düzenlenen 2 uluslararası sistemik konstellatör  kongresinin baş organizatörlüğünü yapmıştır.  Konstellasyon uygulayıcıları için etik kılavuzların geliştirilmesinde etkin rol oynamıştır.

Alemka, Bert Hellinger tarafından geliştirilen Sistemik Konstellasyonlara ilgi duyan ve öğretilerinin yayılmasını desteklemek isteyenler için bir Forum olan “Hellinger’e göre Konstellasyonlar Uluslararası Forumu” isimli bir Facebook grubunun kurucusu ve moderatörüdür.

Alemka ve eğitim yaklaşımı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

BILGI  FORMU