BİREYSELDEN KOLLEKTİFE – Tr

Bu yoğunlaştırılmış eğitim programı, öncelikle Max ve Alemka’dan geçmişte eğitim almış olan ve şu anda eğitimleri devam eden Hırvatistan, Sırbistan ve Türkiye’den öğrencileri için, ve aynı zamanda da Sistemik Konstelasyon Çalışmalarına dair deneyimlerini derinleştirmek isteyen herkes içindir. “Bireyselden Kollektife” başlığı altındaki yoğunlaştırılmış konstelasyonlar hepimize, bizleri çevreleyen ve tanımlayan kollektif alanlara da bağlı olarak kendi bireysel gelişim yolumuzda ilerleme fırsatını sunacaktır.

Çok kültürlülük ve farklı kültürlerin birbirleriyle arasındaki bağlantıların bu programın belirleyici yönü olması yönündeki niyetimiz ve Max, Alemka ve Melissa Roussopoulos ile yapılacak çalışmalar, dizilim içgörülerimizi derinleştirmemizi sağlayacaktır.

Güzel bir doğa ortamında gerçekleşecek olan programın odağı, kollektif dizilimler ile doğa dizilimleri ve bunların bireysel yaşam deneyimlerimize nasıl ve ne şekilde yansıdıkları üzerine olacaktır.

EĞİTİM YERİ: Andrevlje, Fruška Gora Milli Parkı, Sırbistan http://www.ceptor-andrevlje.rs/

EĞİTİM GÜNLERİ : 3.5.2020 Pazar 16:00 ‘dan –  9.5.2020 Cumartesi 16:00 ‘ya kadar.

UYGULAYICILAR : Alemka & Max Dauskardt & Melissa Roussopoulos

EĞİTİM DİLİ:  İngilizce (Hırvatça, Sırpça ve Türkçe ardıl çeviri)

ORGANİZATÖR : Milan Nikolić

mail:  konstelacijeintenziv@yahoo.com

http://www.psihoterapija-gestalt.com/bireyselden-kollektife/

FB: https://www.facebook.com/SistemskeKonstelacijeSrbija/

Tel/viber:  +381 63 329852

Program katılım bedeli, 20.1.2020 tarihine kadar 150 Euro ön ödeme yapılması halinde 750 Euro, Alemka ve Max’ın öğrencileri için 600 Euro’dur. Kalan tutar program başlangıcından önce, en geç 3.5.2020 tarihine kadar ödenmelidir.

Program fiyatına tüm workshoplar, 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama, tüm yemekler ve aralardaki ikramlar dahil, ulaşım ve havaalanı transfer masrafları hariçtir.

(Tek kişilik oda farkı 100 Euro’dur.)

Konaklama ve yemekler dahil olmadan katılım bedeli (20.1.2020’ye kadar kayıt olunduğu taktirde) tüm günler için 400 Euro, her bir gün içinse programda ödenebilecek şekilde 100 Euro’dur. Bu fiyata workshop katılımları, öğle yemeği ve aralardaki ikramlar dahil, ulaşım ve transferler hariçtir.

Detaylı bilgi ve ödemeler için Işıl Boyacı (isilbo@yahoo.com) ile görüşebilirsiniz.

Tel/viber:  + 90 533 3677092

 

KONSTELASYON UYGULAYICILARI

 

Alemka Dauskardt photo - Copy

Alemka Dauskardt

 

Global Bilinç Konstelasyonları

Konstelasyonlar her günkü varoluşumuza dair bir çok konuyu ele alabileceğimiz çok güçlü bir yöntemdir. Kendi özel, aile alanımıza ve akıl sağlığımızla ilgili konulara ek olarak, konstelasyonlar aracılığıyla, bakış açımızı daha büyük sistemik güçleri de içine alabilecek ve bunların hayatlarımız üzerindeki etkilerini de keşfedecek şekilde genişletebiliriz. Hangi dereceye kadar ait olduğumuz kollektif alanlar tarafından belirleniyoruz ve bununla ilgili olarak ne yapabiliriz? Bir bireyin kollektif alandaki yeri nedir? Ait olmanın bedeli nedir ve  özerk olabilir miyiz? Savaşlar, milliyetçilik ve dinler sistemik aidiyetimizi nasıl etkiler? İçinde bulunduğumuz tüm kollektif, doğa ve kozmik alanlarımızı içeren küresel bilincin değişmesine ve gelişmesine  bizler nasıl katkıda bulunabiliriz?

Bunlar, Alanın bu şekilde keşfedilmesinden bize hangi içgörülerin geleceğini görmek için kendimizi açacağımız sorulardan bazılarıdır.

Gezegene ait krizlerde bir çok cephede deneyimlediğimiz gibi, hiç bir konu birbiriyle alakasız değildir. Kişisel mutluluğumuz ile insan olarak kaderimizi şekillendiren kollektif doğa, gezegensel ve evrensel güçler arasındaki bağlantı hakkında daha fazla şey öğrenmemiz, hayatta kalmamız için hayati öneme sahiptir.

Alemka Dauskardt, psikoterapi ve psikoloji alanlarındaki eğitimlerine ek olarak, Bert Hellinger’den aldığı Sistemik Konstelasyon eğitimleri ve bu konularda elde ettiği 25 yıllık tecrübesiyle birlikte uygulayıcılık, eğitmenlik, çevirmenlik yapmakta ve bu konularda yazılar yazmaktadır. Son zamanlarda, uzlaşma (barış) dizilimleri ve büyük sistemik olayların yakın ilişkilerin alanlarını nasıl şekillendirdiğini öğrenmeye odaklanmıştır. Sistemik dizilim topluluğunun karşılaştığı genel ve iş ortamlarındaki zorlukları keşfetmekle ilgilenmektedir. Aynı zamanda dizilim edebiyatı çevirileri yapmakta ve yazmaktadır. Daha geniş kapsamda ise, dizilimlerle ilgili birçok alanda da ortaya çıkan ve yeni ufuklar açan paradigma kayması konusunda heyecan duymaktadır.


 

max-photo

Max Dauskardt

Bizi ait olmaktan alıkoyan nedir?

Tıpkı çamur ve bir taşın kayması yüzünden bloke olan nehrin akışının sadece bir taşın yerinden oynatılmasıyla hemen yeniden düzelmesi gibi, bizler de sıklıkla, sevgi enerjimizin kısıtlanmış olan akışının doğal canlılığını kazanmasını sağlamak için, iç blokajlarımızın, içimizde yapılacak nispeten küçük bir değişikliğe ihtiyacı olduğunu keşfederiz.

Konstelasyonlara minimalist yaklaşım, arayanın yaşam enerjisini engelleyen bu merkezi bloke edici unsurla ilgilenir. Bu yaklaşımın doğasında, konstelasyon öncesi görüşmede minimum kelime kullanımı, konstelasyon başlangıcında kişilerin/nesnelerin minimum temsili ve konstelasyon sırasında da minimum konuşma vardır.

Ruhun/yüce ruhun hareketleri yol gösteren dürtülerdir ve konstelasyonun akışını yönlendirirler. Dahası, bu yaklaşım, bir konstelasyon sırasında sürekli olarak gösterilen ‘yan sorunlara’ bir çözüm bulmaktan kaçınır, bunun ötesinde arayanın bu sorunları ait oldukları yerde sevgiyle bırakabilmelerini sağlar.

Yoğunlaştırılmış konstelasyon programında Max temel olarak, bizi birbirimizden, bireyi kollektiften ayıran ne varsa onları temizlemek için minimalist yaklaşıma göre çalışacaktır.

 


Max Dauskardt, Bert Hellinger tarafından geliştirilmiş olan Sistemik Konstelasyon yönteminde uzmanlaşmış, ruhsal sağlık hizmetinde çalışan tecrübeli Yaşam Enerjisi Danışmanı’dır.

Max Dauskardt; Bert Hellinger’den ve Avrupa, İsrail, ABD, Asya ve Avustralya ‘nın önde gelen uluslararası eğitmenlerinden kapsamlı eğitimle almıştır. Max 2001’den beri, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD, Almanya, Hırvatistan, Sırbistan ve Türkiye’de aile dizilimi atölyeleri ve bireysel oturumlar yürütmektedir. Max’ın sistemik dizilim çalışmalarına olan bağlılığı, kendisini uluslararası konstelasyon toplumuna, ISCA (Uluslararası Sistemik Konstelasyonlar) Derneği aracılığıyla, bu derneğin başkanı ve kadim bir üyesi olarak yaptığı katkılar ve büyük uluslararası dizilim etkinliklerine katılımlarıyla göstermiştir. Konstelasyon Çalışmaları’yla ilgili olan yeni bilim fenomenlerini keşfetme konusuna büyük ilgi duymaktadır.

 


 

P1000285.JPG

Melissa Roussopoulos ve Doğa Konstelasyonları

Konstelasyonlar; içine doğmuş olduğumuz aileler, onlar için çalıştığımız şirketler/kurumlar, kendimizi bağlı hissedebildiğimiz gruplar, kabileler ve milletler gibi, ait olduğumuz sistemlerle ilgilidir. Bizler, bu sistemlerle iyi bağlantılar kurmanın yollarını ararken, onlar da kendi içlerinde gelişebilirler. Bununla birlikte, konstelasyonlarda çok nadir olarak üzerinde durulan , ancak hepimizin ona dahil olduğu bir sistem daha vardır ki, bu sistem bize yediğimiz yiyecekleri ve nefes aldığımız havayı sağlar. O olmadan, hayatta kalamayız. Bu sistem tüm yaşam topluluğu olan, DOĞA’dır. Ve bizlerin de bir parçası olduğumuz doğanın, bizlere hayal edebileceğimizin de ötesinde sunabileceği çok fazla şey vardır… 

 

Çevreyle ilgili konularda iki Master derecesi aldıktan sonra, ekolojik sürdürülebilirliği tanıtmak amacıyla uzun yıllar çalışmam nedeniyle, bir çevreci altyapısına sahibim. İlk kez bir hayvanın temsil edildiği ve bakış açısını paylaştığı bir konstelasyon deneyiminden sonra, şok olmuş ve inanamamıştım. Acaba gördüklerim ve duyduklarım, o hayvanı canlandıran kişinin bir hayal ürünü müydü? Hayvanlar, insanlar gibi bilinçli olmadıklarına göre, nasıl olur da bir hayvanın “söyleyecek” bir sözü olabilirdi? Daha sonra beni, insanlar dışındaki varlıklarla ilgili kültürel olarak öğrendiğim herşeyi değiştirmeye zorlayan hayvanlar ve bitkilerle ilgili bir çok iletişim biçimiyle karşılaştım. Sonraki 10 yıl boyunca, bilim insanları, filozoflar, profesyonel olarak türler arası iletişim kuranlar, şamanlar ve daha dünya temelli toplumların üyeleriyle röportajlar yaparak bu iletişim biçimlerinin gerçek olup olmadığına dair araştırmalar yaptım ve modern toplumların, çoğu kadim topluluklar tarafından bilinen bir şeyi unuttuğunu öğrendim: Doğanın bütün veçheleri, insanlarla zihinden zihine iletişim kurma kapasitesine sahiptir.

 

Doğa konstelasyonları, insanlar dışındaki varlıkları da dahil eden ve onlar aracılığıyla, insanlarla onların  etraflarındaki hayat arasında iki yönlü iletişimi mümkün kılan konstelasyonlardır. 2005 yılından beri, doğa konstelasyonlarını toplum için, çiftçiler, çevre örgütleri, toprak sahipleri ve üniversitelerin tarımla ilgili bölümleri için düzenlemekteyim. Danışanlarım çalışmalarımız sırasında, evlerine bir köpek daha alıp almama, bir arsanın kendisi üzerine bir bina yapılmasını isteyip istemediği, bir çevre projesinin ne şekilde başarılı olabileceği, global ekolojik problemlerle ilgili neler yapılabileceği gibi bir çok seviyeden sorularına cevap buldular. Bu konstelasyonların içinde köpek, at, vahşi domuz, özel ağaçlar, ağaç türleri, arazi toprakları, böcekler, mantarlar ve bir çok yaşam formunu temsil eden insanlar vardı. Her seferinde gelen bilgiler yerinde ve faydalıydı. Etkilerini izlediğimde, tüm dünyadaki diğer “doğa konstelasyoncuları”yla da paylaşılan bir sonuç olarak, çok çeşitli faydalar sağladığını gördüm.

 

Bu çalışma o kadar heyecan verici, çeşitli ve önceden tahmin edilemez ki, “faydalarının” herkes için farklı olacağını bildiğimden, bunları tanımlamak konusunda tereddütlerim var. Ancak size bir fikir vermem gerekirse, bir doğa konstelasyonunda, onurlandırılan travmatize olmuş bir köpeğin hemen iyileşmesi gibi hızlı ve pratik olarak alınan bazı sonuçlarının olduğunu söyleyebilirim. Diğerlerinde ise, bir arazi parçasının, daha geniş kapsamlı tarımsal bir projeyi destekleyebileceğini söylemesi ve üzerinde üzüm yetiştirilmesini talep etmesi gibi,  sadece zaman içinde gözlemlenebilir türden faydalar vardı. Toprak sahibinin bağları yetiştirme iznini alması ve gerekli finansmanı sağlaması dört yılını aldı. Başladığında araziye ekilen üzüm bağları gelişti ve proje büyümeye başladı. Bu yöntem aracılığıyla, doğa hem kişisel hem de global konularla ilgili taze bir bakış açısı kazandı. İlişkisinde zorluklar yaşayan bir kadın, doğa konstelasyonu sonrasında dinamikleri değiştirerek, partneriyle evlendi. Topraktan gelen desteğe kendisini açan bir başka kadın, ailesindeki gerginliklerin konstelasyon sonrasında kolaylıkla nasıl çözüldüğünü anlattı. Belli bir sayıdaki doğa konstelasyonunda, global çevre sorunlarıyla ilgili ruhsal içgörüler açığa çıkarıldı. Daha temel bir seviyede ise katılımcılar bir başka varlığın patisi, pençesi ve kökleriyle basitçe adım atmanın dönüştürücü bir deneyim olduğunu keşfettiler.

 

Doğa konstelasyonlarıyla ilgili iletilen bazı yorumlar:

“İlham verici ve insanın aklını başından alıyor.” 

“Zenginleşmiş ve canlanmış olarak ayrıldım.”

“Doğa ile olan ilişkimi temelinden değiştirdi – minettarım.”

 

Sırbistan’da düzenlenecek olan programda, tüm katılımcıların doğa ile olan ilişkilerine dair küçük ölçekli bir konstelasyon yapma ve insan dışı bir varlığı temsil etme şansı olacaktır. Daha sonra ise,  grubun içinde neyin yüzeye çıktığını görerek, daha derin doğa konstelasyonları için odağımızı birlikte yaratacağız. Çalışmalarımız için niyetim, aile ve ulusal sistemler içinde yapılan konstelasyonlar için tamamlayıcı olması, alanı daha geniş olan tüm yaşamın kolektifine doğru genişletmek ve doğanın bizlere verebilecekleriyle birlikte, bizlerin de doğaya neler verebileceğimizi keşfetmemizdir.  Yaşam ağının içinde kendi doğru yerimizi bulmamız, bizleri ve etrafımızdaki yaşamı destekler. Dahası, tamamen insan olmanın ne olduğu hakkında biraz daha fazla bilgi verebilir.

Melissa Roussopoulos, insan dışındaki varlıklarla da iletişim kurabilmek için 2005 yılından itibaren Doğa Konstelasyonları ile çalışmalar yapmaktadır. Çalışmalarındaki odağımız ister birlikte yaşadığımız hayvanlar veya bitkiler, isterse çevreyle ilgili projelerimiz ya da daha kapsamlı çevre soruları olsun, bu yaklaşım, etrafımızdaki yaşam ağı ile olan ilişkimizi yönlendirmek için derin içgörü ve çözümleri, herkesin yararına olacak şekilde ortaya çıkarabilir. Bu süreçte, kendimiz hakkında daha çok şey öğreniriz.

(Melissa ve onun çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için, lütfen www.forgottenconnections.org ‘a bakınız.)

 


jean foto

Jean Wildervanck, South Africa

 

Kollektif Bilinçte Yolculuklar: Sendeliyor, düşüyor ve ve tekrar ayağa kalkıyoruz

Güney Afrika’da olduğu gibi, birçok Balkan ülkesi kollektif ruhta derin izler bırakan travmatik bir geçmişe sahiptir. Bu ülkelerde, buna rağmen veya belki de bundan dolayı, daha kapsayıcı, adil ve umut içinde, daha çok refah içinde olan bir geleceğin parçası olmak için yoğun bir özlem vardır. Bizler sendeleyerek tekrar ayağa kalkarken bile, doğru yolda olduğunu düşündüğümüz uluslar giderek daha çok kutuplaşıyor ve saygınlıklarını yitiriyorlar. Bütün bu büyük resmin içinde, bizler – aileler, topluluklar ve dünyanın insanları- kim haline dönüşeceğiz?

 

Bu workshop insanlığın bilincinin destansı yolculuklarına bakar: geçmiş, şimdi ve gelecek… Sosyal değişim üzerine çalışan bizler, kollektif bilincin nasıl değiştiğini ve belli jeopolitik kısıtlamalar içinde kalarak zamanla nasıl evrim geçirdiğini anlarsak, yaptığımız müdahaleler de daha empatik, yaratıcı ve esnek hale gelir.

 

Jean, hipotezleri kontrol edeceğimiz ve gelecekteki adımların farkına varacağımız konstelasyonların ardından, üzerinde çalıştığı ‘Kollektif Bilinçte Yolculuklar: Güney Afrika, Afrika ve Dünya’ adlı kitabını bizlere özetleyecek.

Kolaylaştırıcı Hakkında

Jean Mathews Wildervanck, Sistemik Konstelasyonlarla 2009 yılında karşılaştı ve hemen bu çalışmalara doğru çekildiğini hissetti. O tarihten itibaren Stephan Hausner, Jane Peterson, Francesca Mason Boring ve Tanja Meyburgh tarafından sunulan workshoplara ve aynı zamanda da ISCA’nın 2014 yılındaki toplantısına katıldı.

Jean, Nelson Mandela Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde sözleşmeli öğretim görevlisidir. Ayrıca Port Elizabeth’teki Açık Öğrenim Topluluğunu bir araya getirerek, arayanlara konstelasyon çalışmaları yapma fırsatı vermektedir.

 


CONTACT:     Isil Boyaci <isilbo@yahoo.com>

 

ABOUT THE VENUE

&

ABOUT BELGRADE